poniedziałek, 5 października 2015

Europejskie Dni Ptaków - liczenie ptaków wędrownych na Zbiorniku Jeziorsko

Witajcie!
W ostatni weekend (dokładnie to w sobotę, 3 października), tak samo jak rok temu byłam na wycieczce autokarowej nad Zbiornikiem Jeziorsko z SP 7 na liczeniu ptaków wędrownych, z okazji Europejskich Dni Ptaków. Wyjazd moim zdaniem był bardzo udany, chociaż mam mało zdjęć, bo ptaki obserwowaliśmy głównie przez lunety.

Pierwszym naszym przystankiem była cofka na wschodnim brzegu w okolicach miejscowości Glinno. I tu, podczas ok. 4 godzinnego obchodu było najciekawiej. Na samym początku spotkaliśmy polującego krogulca oraz mnóstwo drobnicy. Wody było znacznie mniej niż w tamtym roku, więc musieliśmy przejść dłuższy kawałek, by dość do wody. Na powierzchni oczywiście ogromne stada kaczek, mew śmieszek, srebrzystych i białogłowych oraz łabędzi niemych i kormoranów.
Wszędzie kręciły się czajki i żurawie. prócz tego też czaple siwe i mnóstwo gatunków kaczek. Z tych najciekawszych widziałam przez lunetę ohara, który został moją pierwszą życiówką tego dnia. :) Prócz tego czernice, krzyżówki, cyraneczki, płaskonosy, krakwy i gęgawy.

Białogłowa
Na następnym postoju zaobserwowałam kolejne nowe gatunki: dokładnie cztery kuliki wielkie, dwie siewnice i jednego brodźca śniadego (był podobno jeszcze jeden, ale go nie wiedziałam). Najbardziej byłam chyba zadowolona z mojego pierwszego bekasa kszyka, którego samej udało mi się wypatrzeć w stadzie czajek i siewnic :)
Pod koniec spaceru nawinęły się jeszcze rożeńce (127 gatunek).

Na stawach w Pęczniewie niestety nie było rybołowów. Spóźniliśmy się, bo podobno kilka dni temu przebywały tam dwa osobniki.
Na tamie w Siedlątkowie nic ciekawego. Do listy dopisaliśmy tylko perkozy dwuczube.
Potem pojechaliśmy na zachodni brzeg, co było naszym ostatnim punktem. Do tych ciekawszych można zaliczyć pojedynczą czaplę białą, gęsi zbożowe i bieliki, choć te ostatnie obserwowaliśmy też wcześniej.

Razem zaliczyliśmy ok. 40 gatunków ptaków.
A jak Wam minął ten ptasi weekend?Wilga02

26 komentarzy:

 1. Ciekawe gatunki i zdjęcia, gratuluję;)

  OdpowiedzUsuń
 2. The migratory birds are beautiful, excellent.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniałe ptasie obserwacje i fantastyczne zdjęcia !!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że ci się podobają. Dziękuję :)

   Usuń
 4. Sounds and looks that you had a very good trip!

  OdpowiedzUsuń
 5. La primera foto es una auténtica maravilla. Un precioso reportaje Wilga, me ha gustado mucho. Saludos desde España.

  OdpowiedzUsuń
 6. Boa tarde, fantásticas fotos no seu vou em liberdade, excelentes captações.
  AG

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajne gatunki i zdjęcia. Mam tylko pytanie: mogłabyć usunąć datownik? Nie to,że się czepiam tylko to wyszłoby na korzyść zdjęć :) Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. I tak, fajnie, że zwróciłaś uwagę. zamierzałam już zrobić to wcześniej, ale zapomniałam.

   Usuń
 8. Fajna fotorelacja i fajne gatunki spotkałaś:)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawie spędzona sobota, owocna w liczne obserwacje gatunków, których ja na żywo nigdy nie widziałam. Gratuluję i pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję :) Na pewno jest jeszcze wiele ptaków do spotkania i sfotografowania :)

   Usuń
 10. Piękne zdjęcia, poza tym gratuluje tylu nowych gatunków, życzę powodzenia. Twoja przyjaciółka.
  :) ;) :) ;) :).

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękny dzień :))) A czemu taki zjazd czy liczenie służy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co roku, w Europejskie Dni Ptaków, czyli pierwszy weekend października przez wielu ornitologów (i nie tylko :)) organizowane są właśnie takie wycieczki w różne miejsca stanowiące dla ptaków ważne punkty na trasie ich migracji. Liczy się wtedy gatunki i ich ilość, które zatrzymały się na przykład właśnie na takim zbiorniku. Robi się to w celu między innymi poznania ich wędrówki. Wyniki takich akcji są przesyłane do OTOP'u:
   http://otop.org.pl/obserwacje/wlacz-sie/europejskie-dni-ptakow/
   Pozdrawiam :)

   Usuń

Dziękuję Ci za komentarz! Cieszę się, kiedy pojawiają się nowe, czytanie ich sprawia mi dużą przyjemność. Jeśli masz jakieś uwagi lub spostrzeżenia na temat danego wpisu, zostaw wiadomość! Na komentarze i pytania czytelników zawsze odpowiadam. :)