poniedziałek, 9 lutego 2015

Raniuszek Aegithalos Caudatus (Long-Tailed Tit)

Może dziś o raniuszku?
Kolejny post z cyku "informacyjno-ptasi". Tym razem o małym aniołku, raniuszku :) Nie chcę Was zanudzać, więc postaram się pisać głównie ciekawostki. Dorzucę też rysunki. Moim zdaniem to niezły sposób, by dowiedzieć się czegoś o danym ptaku... Jeżeli Wam się takie posty nie podobają, napiszcie, nie m problemu ;)

* * *

Raniuszek - mały ptaszek z rodziny raniuszków i rzędu wróblowatych. Towarzyski, często widywany w stadkach, zazwyczaj osiadły. Często jednak w czasie wędrówek spotyka się ogromne stada tych ptaków, liczące nawet 100 (czasem także aż 300) osobników. Zachowaniem oraz wyglądem przypomina sikory, zaś w rzeczywistości jest ich dalekim kuzynem. Aegithalos oznacza po grecku sikorę, a Caudatus pochodzi od słowa ogon. Razem znaczy więc to ogoniastą sikorę.

Cienkopisem

Mój raniuszek - ołówkiem. Przepraszam za słabą jakość,
ale mam nadzieję, żę nie jest aż tak źle.
Raniuszek to mały, okrągły ptak z bardzo długim ogonem. Można go porównać do białej kuleczki. Samce nie różnią się od samic. W Polsce występują dwa podgatunki, w całej Europie można spotkać 20. Dorosłe osobniki podgatunku caudatus (występują w N Europie, dominuje w Polsce) posiadają całkowicie całą białą głowę, zaś europaeus (C Europa) mają czarną, dużą brew. Oba podgatunki mają czarne ogony. Europaeus posiada więcej różowawego nalotu na bokach od caudatus. Młode osobniki obu podgatunków posiadają ciemne boki głowy.
Lot jest skaczący, falisty. Zamieszkują głównie skraje lasów. Głównym pokarmem tych ptaków są owady, ich larwy oraz pajęczaki.


Gniazdo to owalna konstrukcja z wejściem z boku, umieszczony wysoko w koronie drzewa, dużym jałowcu lub w gąszczu jeżyn, często na brzozach. Jest wykonane z mchu, niemal bez włókien roślinnych. Raniuszek wyściela swoje gniazdo bardzo obficie piórkami. Ktoś kiedyś napracował się i policzył wszystkie piórka z gniazda tego ptaka. Było ich około (ponad!) 2 tysiące! Nie dziwcie się więc, że budowa domku trwa 3 tygodnie. W poszukiwaniu wyściółki ptaszek dużo ryzykuje, gdyż zapuszcza się w miejsca, gdzie krogulec wyskubuje swoje ofiary.
Raniuszek może więc rywalizować nawet z remizem o tytuł najlepszego gniazdka.

Raniuszki rozpoczynają lęg się w kwietniu. Samica składa 12 jaj, choć zdarza się, że nawet 16. Wysiadywanie trwa 12-13 dni, następnie wykluwają się pisklęta, które przebywają w gnieździe 16 dni.

Potrafią siadać na najcieńszych gałązkach i zawisać do góry nogami. Są bardzo ruchliwe - nie mogą usiedzieć dłużej na jednej gałązce. Nocują razem - w mroźne noce skupiają się ciasno na gałązkach w rzędzie i ogrzewają nawzajem. Czasem sypiają w ziemnych norkach lub zasypane w śniegu.

Cienkopisaem :) Czy ktoś dojrzy jeden, acz karygodny błąd w czarno białej
kolorystyce jednego z ptaków?

Raniuszek jest patronem OTOP - Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków

* * *

No i co? Jakaś ciekawostka Was zaskoczyła? Korzystałam głównie z Przewodnika Collinsa PTAKI oraz z atlasu "Ptaki Polski" Andrzeja G. Kruszewicza :)


BLOGOSFERA PRZYRODNICZA
Uwaga! Zapraszam wszystkich przyrodniczych blogerów na stronę Blogosfera Przyrodnicza, która ma na celu zebraniu wszystkich blogów i stron o tematyce przyrodniczej. Aby się zapisać i zyskać dodatkowych czytelników wystarczy dać znać w komentarzu lub wysłać podany tam e-mail. Aby na stronie głównej pojawiały się skróty z postów z blogu, należy "zaobserwować" stronę i gotowe. :) Wszystko możecie się także dowiedzieć wchodząc na link powyżej. 

Ja się już zapisałam ;)


Pozdrawiam, wilga02

12 komentarzy:

 1. Super wpis i jak zwykle piękne rysunki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Super rysunki:) Dziękujemy za reklamę Blogosfery:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki i nie ma za co ;)
   Tylko nie ma mojego bloga na liście blogów przyrodniczych (znaczy jest skrót od posta na stronie głównej, ale nie o to chodzi).
   Pozdrawiam.

   Usuń
 3. Rysunki genialne, nie wiedziałam w ogóle, że takie robisz! Jak tak mogło być? :) Świetne satyryki. Dodaję do obserwowanych i obiecuję nadrobić haniebny brak mojej uwagi dla tego bloga. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, Kawko! :) Jak się cieszę, że zajrzałaś! Takie rysunki robię od niedawna, parę narysowałam. :) Bardzo dziękuję za miłe słowa! A tam, dlaczego od razu haniebny brak uwagi? Bez przesady, bez przesady... :)

   Usuń
 4. Świetne rysunki, jak zwykle :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Ci za komentarz! Cieszę się, kiedy pojawiają się nowe, czytanie ich sprawia mi dużą przyjemność. Jeśli masz jakieś uwagi lub spostrzeżenia na temat danego wpisu, zostaw wiadomość! Na komentarze i pytania czytelników zawsze odpowiadam. :)