- Krętogłów ma język, który jest ok. 5 razy dłuższy od jego dzioba.
- W ciągu całego swojego życia rybitwa popielata pokonuje podczas wszystkich swoich migracji włącznie taką odległość, że mogłaby dolecieć 5 razy na Księżyc.
- Jerzyk, ptak podobny do jaskółki (choć nie jest z nimi spokrewniony), niemal całe życie spędza w locie - nawet śpi.
- Sokół wędrowny może lecieć z prędkością 320 km/h.
- Lirogon wspaniały potrafi naśladować głosy nie tylko innych gatunków ptaków, ale także dźwięk migawki aparatu fotograficznego, alarmu samochodowego lub odgłosu piły łańcuchowej.
- Gołąb miejski pochodzi od swojego dzikiego krewniaka - gołębia skalnego. Wysokie skały, czyli jego pierwotne środowisko, zastąpiły wysokie kamienice.
- Kulczyki są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza.
- Sieweczki, aby odciągnąć drapieżnika od gniazda, udają złamanie skrzydła.
- Oko sowy jest ok 100 razy bardziej wrażliwe na światło niż oko gołębia i ok. 2,5 razy od oka człowieka.
- Oczy sowy mają zdolność powiększania obrazu - jak teleobiektyw.
- Oko puchacza (największej sowy Polski) jest wielkości oka człowieka. Oznacza to, że gdyby sowa byłą naszych rozmiarów, jej oko miałoby wielkość... piłki do koszykówki.
- Krętogłów potrafi udawać węża - kręci głową i syczy.
- Sroki potrafią zapamiętywać i rozpoznawać ludzkie twarze.
- Kiwi mają tak wrażliwy węch, że potrafią wyczuć stężenie substancji zapachowej wynoszące jedną cząsteczkę na milion.
- Kiwi potrafią wywęszyć dżdżownicę znajdującą się 15 cm pod ziemią.
- Kakapo to jedyna na świecie nielotna papuga.
- W Nowej Gwinei żyją gatunki trujących ptaków (modrogłówka i fletowiec kapturowy) - trucizna (batrachotoksyna) znajduje się głównie w ich skórze i piórach.
- Nigdy nie obserwowano strusia chowającego głowę w piasek.
- Samce altanników, ptaków z Australii i Nowej Gwinei, budują niezwykle okazałe i często pięknie udekorowanie altanki z patyków i gałązek.
- Na świecie jest ok. 10 tys. gatunków ptaków.
Pozdrawiam!
wilga02
Ciekawe co by się znalazło na takiej liście na temat człowieka?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :D
Wolę ciekawostki o ptakach ;)
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
UsuńTutaj są ciekawostki przyrodnicze dotyczące człowieka, np. na temat zdrowego odżywiania się lub regulowania płci potomstwa.
UsuńBardzo ciekawe informacje, a niektóre jak prędkość lotu sokoła i powiększanie obrazu przez sowę niesamowite :)
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńŚwietny wpis, taki zbiór informacji w pigułce :).
OdpowiedzUsuńDzięki! :)
UsuńŚwiat pierzastych jest faktycznie niesamowity. Przyglądam mu się już ćwierć wieku i ciągle mnie fascynuje:) PS. Bardzo ciekawy post.
OdpowiedzUsuńŚwiat ptaków jest fascynujący :) Dziękuję.
UsuńŚwietny wpis! Oczywiście, że chcę więcej!
OdpowiedzUsuńDziękuję! A więc będę wstawiała takie posty z ciekawostkami :)
UsuńZawsze z najwyższą przyjemnością czytam te ciekawostki nawet gdy trafiają się te znane od lat. Ptaki są niezwykłe zarówno w swoich osobniczych cechach jak i stadnych.Ja Ci po prostu dziękuję za ten wpis.
OdpowiedzUsuńCieszę się, w takim razie z chęcią napiszę więcej takich postów :)
UsuńBardzo ciekawe - niektóre znałam już wcześniej, inne nie - zawsze warto się dowiedzieć czegoś nowego;)
OdpowiedzUsuńJasne, że warto, zwłaszcza jeśli są to ciekawostki o ptakach :)
UsuńSwietne ciekawostki. Nie znam ptaszków robiących altanki, ale chciałabym je zobaczyć razem z ich altanką:) Jerzyki rzeczywiści wszystko robią w locie, nie potrafią chodzić. Kiedyś uratowałam pisklę jerzyka. Wykarmiłam i wypuściłam, jak matka i tak mnie traktował:) Siedział przyczepiony do zasłon pazurkami, a na mój widok piszczał i fruwał po pokoju. Jeżdził z nami na wycieczki, zawsze przyczepiony do ubrania. Nigdy więcej nie odhodowałam pisklęcia dzikiego ptaka. Jeżyki miały gnizdo pod dachem naszego domu w mieście. Na wsi nie ma jerzyków.Pozdrawiam cieplutko.
OdpowiedzUsuńDziękuję. Sama też chciałabym zobaczyć altannika i jego altankę :)
UsuńCiekawa historia z jerzykiem! Dobrze, że pisklak został uratowany. Ja na wsi spotykam głównie jaskółki, a jerzyki występują raczej w miastach.
Pozdrawiam!
Bardzo interesujące to co piszesz o ptakach,cenię takie wiadomości ,pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńDziękuję!
UsuńChciałabym mieć oczy sowy! Żeby jeszcze do tego robiły zdjęcia :-). Ponoć to niedaleka przyszłość, że będzie można wyzwalać migawkę mrugnięciem oka.
OdpowiedzUsuńBardzo imponujący zestaw ciekawostek! Dorzucę 21. Kura nie ostrzega widząc ptaka drapieżnego, gdy na podwórku chodzi nielubiana rywalka ;-)
A więc wpis z ciekawostkami był dobrym pomysłem ;) Jak najbardziej zachęcam do pisania własnych ciekawostek! No proszę, nie wiedziałam tego o kurach! Mega ciekawe ;)
UsuńZadziwiające ciekawostki :) Gratuluję publikacji artykułu i jeszcze raz wspomnę, że jestem pełna podziwu dla Twojej pasji i zaangażowania :) Pozdrawiam serdecznie!:)
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńFajne te ciekawostki. Zastanawiam się skąd się u ludzi wzięło to mówienie o strusiu chowającym głowę w piasek. Hmm...
OdpowiedzUsuńDziękuję. Też się nad tym zastanawiam! ;)
UsuńMarto!
OdpowiedzUsuńDzisiaj odkryłam Twój blog i jestem pod ogromnym wrażeniem.Też jestem ptasią pasjonatką choć do Twojej wiedzy mi daleko.
No i zazdroszczę Ci dudka ,no marzę aby go zobaczyć a jeszcze nie widziałam.
Co do jerzyków to znowu słyszałam,że to nie jest do końca prawda ,że one w całe życie w locie ,czytałam różne sprzeczne informacje na ten temat i sama nie wiem jak to w końcu z nimi jest....
No jestem pełna podziwu dla Ciebie i też dla Twoich Rodziców ,że tak pięknie wychowali córkę ,i Dziadek z tego co zdążyłam przeczytać bardzo Cię wspiera w Twoich pasjach . Podziwiam Cię że prowadzisz tak bogate i wartościowe życie.No chętnie wzięłabym receptę od Twoich Rodziców :)nie ujmując zasług Tobie ,bo przecież jeśli ktoś nie chce to nie ma takiej siły....
Mam synów i bardzo chciałbym aby któryś z nich też przejął po mnie pasje przyrodnicze ,dwóch starszych (18 i 20 lat ) niestety nie przejęli ale pokładam nadzieje w najmłodszym ośmiolatku:)
A co do owych ciekawostek z życia ptaków to jest to dla mnie bardzo ciekawe i chętnie przeczytałabym więcej ,więcej i więcej:)większość to dla mnie nowe sprawy o których wcześniej nie słyszałam:)
Serdeczności:)
Agnieszka.
Witam!
UsuńDziękuję za taki długi i miły komentarz! Bardzo się cieszę, że spodobał Ci się mój blog! :) Tak, często jeżdżę z rodzicami i z dziadkiem na wycieczki, aby obserwować i fotografować ptaki.
Oczywiście pojawią się nowe ciekawostki. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o ptakach, to wstawiłam też na ten blog inne artykuły o ptakach i publikuję zdjęcia i rysunki ptaków. :)
Jeszcze raz dziękuję za taki miły komentarz!
Pozdrawiam serdecznie :)
PS. Na pewno niedługo spotkasz dudka. To piękny ptak. Sama długo marzyłam, aby go zaobserwować i w końcu się udało :)
Na mojej stronie kiedy opisuje jakiś gatunek to zawsze zbieram listę ciekawostek na jego temat. Bardzo fajnie działa to na poczytność bloga, polecam :)
OdpowiedzUsuń