wtorek, 29 marca 2016

W Dolinie Słudwi i Przysowy!

Na Poniedziałek Wielkanocny zapowiadali ciepłą, piękną pogodę. Biorąc pod uwagę też to, że oczywiście było wolne (od szkoły!), musiałam to wykorzystać. I wykorzystałam.
Wraz z dziadkiem i siostrą wybraliśmy się na wycieczkę w Dolinę Słudwi i Przysowy, a dokładnie na podmokłe łąki w okolicach miejscowości Złaków Kościelny. Mieliśmy jechać w inne miejsce, gdyby okazało się, że na polach nie ma ptaków. Nie było takiej potrzeby. Na łąkach setkami, a nawet tysiącami, żerowały gęsi! Ha! A podobno przeloty się kończą! 

Były to głównie stada gęsi białoczelnych (widziałam je pierwszy raz!) . Między nimi można było wypatrzeć jednak gęsi zbożowe. Udało mi się także, po kilkunastu minutach monitorowania stada na zmianę a to lornetką, a to aparatem wypatrzeć... 3 bernikle białolice! Nie muszę chyba pisać, że to dla mnie nowy gatunek (130) ;)
Widać? Widać! Dwie z trzech.
Ja! (ej, stałam wyżej, niż wygląda na zdjęciu!)
Kiedy zaparkowaliśmy na poboczu, gęsi znajdowały się od nas jakieś 500 metrów. Próbowaliśmy podejść jak najbliżej, jednak nie kosztem spłoszenia stada. Nie chcieliśmy, aby gęsi odleciały. Brnęliśmy przez łąki, starając się zachowywać naturalnie, za bardzo nie przypatrywać się gęsiom i skrywając się za pojedynczymi drzewami. Naszą pierwszą naturalną czatownią były drzewa rosnące przy brzegu rzeki (ok.300 metrów od ptaków). Usadowiłam się na rozległych korzeniach wystających z ziemi i zaczęłam pierwszy dłuższy przegląd stada. Właśnie wtedy dostrzegłam bernikle. Aby nico lepiej widzieć, weszłam na drzewo - nie za wysoko, stanęłam na jego pierwszym rozgałęzieniu. Stado było widać znacznie lepiej, niż z dołu, jednak trudniej było robić zdjęcia i patrzeć przez lornetkę ;) 
Jakieś dwie gęsi białoczelne usiadły bliżej nas, więc mogłam zrobić lepsze zdjęcia. Niestety, szybko nas zauważyły i zaczęły się oddalać, człapiąc po trawie.

Prócz tego widziałam też mnóstwo świstunów, krzyżówek czajek, których było równie dużo jak gęsi. Skowronki cały czas śpiewały. Była też pojedyncza czapla biała oraz całkiem sporo rycyków. Z drapieżników pokazały się pustułki i myszołowy, w tym jeden myszołów włochaty!


Najbliżej udało nam się podejść do gęsi na ok 100-150 metrów. Kiedy tylko zaczęły podejrzliwie patrzeć w nasza stronę, wstawać i człapać, uciekając od nas, uznaliśmy, że nie warto iść dalej i zaczęliśmy wracać.

Prócz nas byli też inni obserwatorzy - ten teren cieszy się dużą popularnością wśród ptasiarzy, zwłaszcza w okresie przelotów gęsi.
Kiedy byliśmy już po drugiej stronie drogi, nagle ktoś (zakładam, że też chcieli obserwować gęsi) zjechał samochodem z drogi i pojechał po polnej dróżce w stronę stada. Nic dziwnego, że po chwili wszystkie ptaki się poderwały! Samochód zawrócił i pojechał dalej szosą... Dobrze, że potem gęsi wróciły na pola i ponownie zaczęły żerować.

To wszystko było po północnej stronie drogi. Po południowej spotkaliśmy... jeszcze więcej rycyków, jeszcze więcej czajek, mew śmieszek, niezidentyfikowanych kaczek (pod słońce było trudno...), 4 łabędzie nieme, czaplę siwą oraz jeszcze jedno stado gęsi białoczelnych, aczkolwiek mniejsze od poprzedniego. Nie liczę wiecznie krążących, siadających i podrywających się do lotu kolejnych setek gęsi, których było mnóstwo. Nad naszymi głowami latały żurawie.
Gęsi białoczelne na pierwszym planie, a za nimi stado czajek.
Gęsi i czajki!
Nieme
Jedno z wielu kiepskich zdjęć rycyka.
Skowronek.
Słudwia!

Wycieczka była bardzo udana! Cieszę się, że udało nam się na nią pojechać. Dolina Słudwi i Przysowy to jeden z najbardziej ciekawych pod względem ornitologicznym teren.
Co prawda były informacje, że koło Złakowa była widziana gęś mała, jednak nam nie udało się jej spotkać.

Prócz ptaków spotkaliśmy też kilka stadek saren i zająca.
Zaś na koniec, kiedy już wracałam do Łodzi, za oknem samochodu mignął mi pierwszy tego roku bocian biały :)


 Pozdrawiam, wilga02

39 komentarzy:

 1. Świetne obserwacje miałaś!zazdroszczę rycyka u nas niezbyt częste,przez co może z raz je widziałam:(pomyśl o lunecie takiej nie drogiej-(powiedz rodzicom,że przez 5 lat nic nie chcesz na urodziny i święta)-ja tak robię zwłaszcza teraz jak nie mam pracy:)nawet taka delta optical 65 ed jest lekka i świetna do obserwacji i odczytywania obrączek-sama taka mam i tylko czasem brakuje mi lepszego powiększenia ale to też przez dużą wadę wzroku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! :)
   Hm... kiedy zobaczyłam, jak daleko znajdują się gęsi, to rzeczywiście zaczęłam żałować, że nie mam lunety. Ale jakoś sobie poradziliśmy. Dzięki za radę, poszukam w necie różnych modeli. :)
   Ja też mam wadę wzroku i do patrzenia przez lornetkę muszę niestety zdejmować okulary, bo tak jest wygodniej.
   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Świetna wycieczka! Gratuluję nowego gatunku. Trafiliście fajnie w odpowiedni czas. Niezłe ilości ptaków. Piękne zdjęcia. Bardzo ciekawa relacja:-) Zachwyt :-) -Agata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Szkoda, że z nami nie byłaś.

   Usuń
  2. Też tak myślę, patrząc na Twoje zdjęcia. Mam nadzieję, że kwietniowa wycieczka będzie równie owocna :-)

   Usuń
 3. wonderful photos! So many birds:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ależ ptasia uczta wspaniała! Widywałam gęsi na wodzie, ale takiego bogactwa nigdy nie spotkałam. Super!
  No i gratuluję odwagi! W życiu bym nie wlazła na drzewo ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Też byłam zaskoczona ilością ptaków!
   To nie było takie straszne ;) Nie weszłam za wysoko, mam lęk wysokości :D

   Usuń
 5. Beautiful images,my favourites are White-faced Geese flying, superb.

  OdpowiedzUsuń
 6. Gratuluję. Tylko pozazdrościć tak owocnej wyprawy. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odwiedziny! Również pozdrawiam.

   Usuń
 7. Fajnie że wybrałaś sie w takie miejsce.
  Gratuluję zobaczenia nowych gatunków.I oczywiście życzę następnych sukcesów.Okej,świstuny,czajki,skowronki,czaple i rycyki.Dużo,bardzo dużo.
  Piękne zdjęcia.
  Też wchodzę na drzewa.
  PS.jakiej lornetki używasz ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję :))
   Mam lornetkę firmy Kandar 10x42

   Usuń
 8. Ależ piękne stada i zdjęcia udało Ci się zrobić :))) Widok zająca bardzo mnie ucieszył bo dawno nie widziałam, niegdyś biegały po sąsiedzku ale lisy je wybiły :/

  OdpowiedzUsuń
 9. Gratuluję! W poniedziałek byliśmy nad Biebrzą, ale przyznam, że tylu gatunków nie udało nam się zobaczyć. Lepsi jesteśmy tylko w berniklach bialolicych:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam jeszcze raz :)
   Ha, ale ja za to bardzo chciałabym wybrać się nad Biebrzę...

   Usuń
 10. I nawet zajączek się załapał :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyskoczył z trawy i zaczął uciekać, niechcący go spłoszyliśmy. Już myślałam, że nie zrobię mu zdjęcia, ale nagle niespodziewanie zatrzymał się w niedużej odległości i zaczął się nam przyglądać.
   Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie! :)

   Usuń
 11. Super obserwacje, rycyki... Pięknie uchwycone ptaki, gratuluję bernikl białolicych, u mnie też goszczą, ale w liczbie 15;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rycyki były rozrzucone po polach, jednak łącznie było ich całkiem sporo. Byłam zaskoczona, że spotkaliśmy ich tak dużo.
   Bardzo dziękuję! W takim razie mam nadzieję, że niedługo wstawisz jakąś relację ze swoich obserwacji!
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 12. Nice series of pics.. Thanks for comment.. Cheers..

  OdpowiedzUsuń
 13. Great photos again. Isn't this a wonderful time of the year!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you so much! Yes, this is the most beautiful time in the year, everything is awakening from the winter dream.

   Usuń
 14. Bardzo ciekawe spotkania i świetne zdjęcia. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Wonderful shots of the geese and swans - a sure sign of spring.

  OdpowiedzUsuń
 16. Odpowiedzi
  1. Dziękuję! :D Czasem ma się szczęście i za jednym razem można zaobserwować naprawdę dużo gatunków, a czasem trzeba popatrzeć trochę dłużej przez lornetkę. Myślałam, że gęsi będzie znacznie mniej albo w ogóle, bo jak się wybierałam na tą wycieczkę to podobno "przeloty się już kończyły". :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 17. Boa tarde, a captação dos gansos foi um lindo momento fotografico, as fotos são perfeitas num todo.
  AG

  OdpowiedzUsuń
 18. Piękne zdjęcia, podziwiam znajomość ptaków : )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odwiedziny! Cóż, to czysta pasja :) Chociaż nie zawsze tak ławo jest rozróżnić gatunki.
   Pozdrawiam!

   Usuń