Jak dokarmiać ptaki zimą?

Bardzo lubię fotografować ptaki przy karmniku :) A Wy?
Zima to czas, kiedy ptaki zbliżają się do ludzkich osiedli, by szukać pożywienia, którego w mroźne miesiące brakuje. Ptaki są stałocieplne, a utrzymanie ciepłoty ciała kosztuje dużo energii, dlatego zwierzęta te są słabo odporne na niedostatek pokarmu. Warto więc dokarmiać ptaki zimą - zyskają na tym ptaki i my, bo będziemy mogli obserwować te, które przylecą do karmnika :)

Wiele osób dokarmia ptaki, ale trzeba wiedzieć, jak to robić, ponieważ nieodpowiedni pokarm może zaszkodzić naszym pierzastym przyjaciołom. Dlatego napisałam taki krótki poradnik (mam nadzieję, że komuś się przyda) o tym, jak, kiedy i czym dokarmiać ptaki tak, by często przylatywały do karmnika :)

Kiedy dokarmiać ptaki?

Dokarmianie ptaków należy zacząć dopiero, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Dlatego możemy wywiesić karmnik dopiero, gdy zaczną pojawiać się regularne przymrozki oraz śnieg! W innym wypadku ptaki świetnie poradzą sobie same. Dokarmiamy ptaki do nadejścia wiosny, czyli stopnienia śniegu oraz wzrostu temperatury (na plusie). Ważne, aby nie przerywać dokarmiania! Trzeba to robić systematycznie i nieprzerwanie do końca zimy. Ptaki szybko przyzwyczajają to takiego źródła pokarmu i zakończenie dokarmiania w chwili, gdy nadal jest zimno i sypie śnieg może oznaczać ich śmierć.
Prócz tego ważne jest także, aby regularnie czyścić karmnik. Trzeba go też tak umieścić, by nie miały do niego dostępu dzikie koty czy inne drapieżniki.

CZYM DOKARMIAĆ PTAKI?

Zanim rozpocznie się dokarmiać ptaki, należy wiedzieć, jakie pokarmy można, a jakich nie wolno im podawać. Jest to bardzo ważne, ponieważ niektóre z nich mogą ptakom zaszkodzić. A to, że ptaki "chcą to jeść", nie znaczy, że jest to dla nich zdrowe. 

Czym nie wolno dokarmiać ptaków

  • Przede wszystkim nie można podawać ptakom żadnego pokarmu solonego czy przyprawionego, takich jak np. solonej słoniny czy orzeszków solonych. Ptaki nie tolerują soli, to po pierwsze, a po drugie, po zjedzeniu czegoś słonego bardzo dokucza im pragnienie, którego nie mogą zaspokoić lodem czy śniegiem.
  • Nie wolno podawać zepsutego pokarmu, np. spleśniałego chleba, starej gotowanej kaszy lub ryżu. Jeżeli słonina wisi długo (2-3 tygodnie), też powinniśmy ją wymienić.
  • Nie podajemy ptakom resztek ze stołu!
  • Nie należy podawać ptakom chleba! Jest dla nich niezdrowy mimo, że kaczki czy łabędzie bardzo chętnie go jedzą.
  • Nie dokarmiamy ptaków takim pokarmem jak reszki boczku, wędzonki, skwarek itp. Ptaki nie posiadają woreczka żółciowego i nie potrafią tego strawić (oraz wielu innych pokarmów)
  • Starajmy się także podczas zimy nie podawać ptakom pokarmu zawierającego dużą ilość wody, ponieważ ta może zamarznąć i ptaki nie będą w stanie go zjeść.

Czym wolno dokarmiać ptaki :)

Jest bardzo dużo rzeczy, które możemy podawać ptakom. Niektóre gatunki preferują jednak określony rodzaj pokarmu, więc jeżeli chcemy zaprosić do karmnika danego ptaka, warto zadbać o odpowiednie menu ;) Inne pożywienie wybiorą miekkojady, inny ziarnojady i inny ptaki owadożerne.
Ptakom podajemy naturalne produkty, a nie przetworzone przez człowieka. Dobrze jest też wystawić ptakom pojemnik ze świeżą wodą. W mroźne dni należy uważać, by nie zamarzła :)

Miękkojady, czyli ptaki takie jak np. kos i drozdy
Chętnie zjedzą:
  • Owoce takie jak jabłka, gruszki, jarzębinę, czarny bez, dziką różę oraz rodzynki. 
  • Gotowane (ale nie solone czy przyprawione!) warzywa,
  • Ugotowaną kaszę lub ryż (nie solone...)
Kwiczoły to miękkojady. Lubią jarzębinę.

Ziarnojady, czyli np. szczygły, wróble i dzwońce
Pokarm odpowiedni dla tych ptaków to przykładowo:
  • Wszelkie nasiona, takie jak: konopi, lnu, słonecznika, dyni, rzepaku, a także nasiona ogórka,
  • Zboża: proso, owies, jęczmień i pszenicę,
  • Orzechy, np. włoskie czy laskowe. Przed podaniem należy je rozdrobnić,
  • Owoce róży,
  • Specjalnie dla grubodzioba: pestki wiśni lub czereśni
  • Kaszę lub płatki zbożowe (np. owsiane)


Dzwoniec jest ziarnojadem.

Ptaki owadożerne, czyli sikorki, dzięcioły, kowaliki i pełzacze
Dla nich można przygotować:
Sikorka modraszka :)
  • Niesoloną słoninę - szczególnie sikorki bardzo chętnie ją jedzą,
  • A także orzechy i nasiona, które możemy podać także dla ziarnojadów (oprócz wiśni i czereśni) - sikorki na pewno się skuszą
Dla sikorek (i nie tylko) warto jest zrobić specjalną kulę tłuszczową. Ja taką robię co roku :) Wykonanie jej jest bardzo łatwe i szybkie.
  1. Rozpuść świeży tłuszcz (łój barani, wołowy albo słoninkę).
  2. Zmieszaj go z nasionami oraz rozdrobnionymi orzechami,
  3. Uformuj z niego kulę,
  4. Poczekaj, aby zastygł (możesz włożyć do lodówki),
  5. Na koniec kulę wkładamy najlepiej do siatki z oczkami (wystarczająco dużymi, aby ptaki mogły sięgać do pożywienia) i wieszamy na gałęzi drzewa lub w innym miejscu.
A wygląda to tak: --------->


Łabędzie i kaczki
Skoro nie mogę dokarmiać ich chlebem, to czym?
  • Gotowane bez soli warzywa, najlepiej drobno pokrojone,
  • Ziarna zbóż

Warto podać ptakom do karmnika kilka rodzajów pokarmu, wtedy przyleci więcej gatunków :) Polecam także zakupić gotową karmę dla dzikich ptaków. Taką też można wywiesić i będzie ona dla nich jak najbardziej odpowiednia. W sklepach można kupić karmniki, specjalne tuby, gotowe mieszanki, kule tłuszczowe, nawet dzwonki z nasion i wiele więcej. W internecie jest tez mnóstwo pomysłów na stworzenie własnego karmnika. Jeśli ktoś jest zainteresowany, warto poszukać :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz