poniedziałek, 14 marca 2016

Zimorodek Alcedo atthis (Common Kingfisher)

Zapraszam na kolejny ptasi mini artykuł - dzisiaj o zimorodku :)

* * *

Każdy ma pewno zna tego ptaka, choć trudno go spotkać. Zazwyczaj może przelecieć tuż nad wodą w nieoczekiwanym momencie, by pokazać się przez sekundę jako niebieski klejnocik.

Zimorodek kredkami akwarelowymi. :)
Zimorodek należy do rzędu kraskowych i rodziny zimorodkowatych. 

Ich pierwotna nazwa brzmiała "ziemiorodki" od wykluwania się i przychodzenia na świat w norkach w ziemi. Nazwa sugerująca rodzenie się zimorodków w zimę może też być związane z tym, że te ptaki są częściej spotykane zimą niż latem, kiedy to są dobrze widoczne na tle śniegu.

Poza okresem lęgowym zimorodek jest samotnikiem.
Uważa się go za prawdziwego króla łowienia ryb wśród ptaków - potrafi całymi godzinami przesiedzieć na gałązce nad lustrem wody, by następnie z powodzeniem, atakując lotem nurkowym wyławiać w wody drobne ryby czy owady wodne.
Zimorodek połyka ryby głową do przodu - w ten sposób chroni się przez zadławieniem.

Zimorodki lęgną się w samodzielnie wykopanych norkach ziemnych, które zazwyczaj znajdują się ok. pół metra nad taflą wody w pionowej skarpie rzeki lub jeziora. Jednak gniazdo zimorodka można spotkać nawet kilkaset metrów od wody. Niedaleko norki znajduje się często odwiedzane przez ptaki stanowisko obserwacyjne. 
Samica składa 6-7 (do 10) czysto białych jaj, a pisklęta chowają się na stosie rybich ości.
Zimorodki żywią się głównie rybami (zazwyczaj młode płocie i żerujące pod powierzchnią wody ukleje). Prócz rybek zimorodek może odżywiać się także żyjącymi w wodzie larwami owadów.
Głos zimorodka najczęściej jest wydawany w locie. Jest to krótkie, ostre "ziii".

Zimorodek posiada bardzo charakterystyczne i jaskrawe ubarwienie - jest nie do pomylenia. Jest mały, posiada dużą głowę, nieproporcjonalnie długi dziób oraz małe nogi. Jego ciemię i skrzydła są zielonkawoniebieskie, a grzbiet i ogon lśniąco błękitne (są najjaśniejsze podczas lotu). Spód ciała oraz policzki zimorodka są czerwonopomarańczowe, zaś gardło i plama na boku szyi mają kolor śnieżnobiały.Jednak mimo swojego jasnego i kolorowego upierzenia zimorodek może zostać niezauważony, siedząc nieruchomo w cieniu nad wodą, wypatrując ryb.
Ubarwienie płci różni się jedynie tym, że samiec ma czerwoną nasadę dzioba, a dziób samicy jest cały czarny. Barwy piór młodych ptaków są nieco zgaszone i zielonkawe.

Przykrą informacją jest fakt, że śmiertelność roczna młodych ptaków a także i dorosłych zimorodków sięga do 70%. Głównymi przyczynami śmierci jest brak pożywienia w zimę, kiedy to ptaki nie mogą polować ze względu na zamarznięte rzeki i jeziora. Zimorodek to stosunkowo ptak krótko żyjący - nie spotyka się ptaków starszych niż 3-5 lat.

W Polsce zimorodek jest objęty ochroną ścisłą, jednak wymaga także ochrony aktywnej.

* * *

Moimi źródłami informacji były głównie książki "Przewodnik Collinsa. PTAKI" oraz atlas "Ptaki Polski od A do Z" oraz kilka moich innych atlasów. :)

UWAGA!
Prosiłabym Was o propozycje co do tematyki następnych takich postów: może macie jakieś pomysły, o jakich ptakach mogłabym przygotować artykuły? Mnie naprawdę jest wszystko jedno co do gatunku, a jeżeli jakaś propozycja mi się spodoba i znajdę odpowiednie informacje w moich książkach, to na pewno niedługo po tym pojawi się post na temat wybranego ptaka. :)

Pozdrawiam!
wilga02

17 komentarzy:

 1. I love the cartoon of the Kingfisher, it makes me laugh. Great.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. These drawings are to laugh. I am glad that it is so!

   Usuń
 2. Fajny opis gatunku i rysunki:)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy post. Tak, zimorodki są pięknymi ptakami i ty Marta, je takie rysujesz.
  Bardzo pięknie rysujesz.W przyszłości myślę że wydasz jakiś album.Z całą pewnością ci tego życzę.Chętnie bym taki album kupiła.
  Co do propozycji to może coś o kowalikach ?? a o jaskółkach ?? chyba niedługo przylecą.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo, bardzo dziękuję! Album? Chciałabym ;) Bardzo mi miło, żę tak lubisz moje prace :)
   Tak, myślałam nad jakimiś wiosennymi ptakami - gęsi, jaskółki, może coś o kukułce?
   Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Piękny zimorodek, gratuluję talentu!;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale ilustracje są super :))) Kurcze, nie jestem na bieżąco, ale wiesz co, swego czasu szukałam wiadomości na temat gili, szczególnie co jedzą z naszych roślin.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! :) W takim razie pomyślę o poście na temat gili :)

   Usuń
  2. Dziękuję Ci bardzo. Napiszę Ci jaki mam problem. Pierwszego roku-jesienią jak się tutaj wprowadziliśmy były zimą gile. Prócz postawienia domu i zrujnowania terenu wokół przez budowę to ogólnie przyroda zachowała się dzika i taka jaka była. Z wiosną rozpoczęliśmy prace działkowo-ogrodnicze i mimo pozostawienia chwastów- krzewów, nawłoci i innych polnych roślin gile więcej już nie przyleciały. To znaczy może były sporadycznie ale nie siedziały już w naszym ogrodzie tak jak wcześniej. Próbowaliśmy odtworzyć rośliny, ale nic z tego. A przecież gile przylatują do ogrodów... mieszkamy tu 9 rok i nigdy już się nie pojawiły.

   Usuń
 6. Fantástico, me han gustado mucho los dibujos Wilga. Saludos desde España.

  OdpowiedzUsuń