niedziela, 6 września 2015

Żuraw zwyczajny Grus grus (Eurasian Crane)

Hejj :)
Pamiętacie post o jemiołuszce i raniuszku? Tym razem o żurawiu. Mam nadzieję, że się nie zanudzicie.

* * *

Cienkopisem.
Żuraw - bardzo popularny, lubiany i podziwiany ptak na całym świecie. Klucze tych ptaków i donośny klangor zwiastuje powrót wiosny i rozpoczęcie jesiennych migracji. Łacińskie słowo Grus oznacza po prostu żurawia. Żurawie posiadają bogatą symbolikę. Bierze się ich jako zwiastuny wiosny, są przedstawiane na wielu malowidłach. Z roku na rok żurawie stają się także coraz mniej płochliwe.

Ogromne, majestatyczne ptaki z długimi nogami i szyją. Ma jasnopopielate ubarwienie, lecz większość ptaków lęgowych ma brązowy grzbiet, ubrudzony podczas wysiadywania błotnistą wodą na bagnach. Głowa i przednia część szyi żurawia jest czarno-biała. Z tyłu ciemienia znajduje się czerwona naga skóra, której wielkość jednak nie ma nic wspólnego z płcią, a raczej agresywnością danego osobnika.Wydłużone lotki III rzędu wyglądają niczym ogon strusia. Samiec jest wyraźnie większy od samicy. Młode mają brązową głowę.
Lot majestatyczny z powolnymi uderzeniami skrzydeł. Podczas lotu ma wyciągniętą szyję, co pozwala odróżnić go od czapli. Nogi wyciągnięte. Często szybuje, zwłaszcza podczas migracji.

Typowym środowiskiem lęgowym żurawia są olsy, torfowiska, trzcinowiska, brzegi jezior czy rzek. Po przybyciu na lęgowisko para obwieszcza donośnym klangorem, a pewien czas później odbywają się spektakularne i efektowne tańce godowe, podczas których ptaki wykonują skłony, podskoki, któtkie podbiegi i wymachują skrzydłami. Odbywają się one czasem na zlotowiskach wykonywane przez tysiące ptaków.

Podobno zawsze każdy z rodziców wodzi po jednym z pisklaków, zwłaszcza wtedy, gdy te posiadają jeszcze swój brązowy puch. Obserwowano także wielką agresję między pisklakami, więc to prawdopodobnie dlatego rodzeństwo jest rozdzielane przez dorosłe ptaki.

Jesienią można spotkać tysiące żurawi na zlotowiskach szykujące się do jesiennej wędrówki na zimowiska. Rodzina łączy się wtedy razem, by następnie dołączyć do następnych i następnych, a następnie migrują na czas zimowych miesięcy. Podczas zlotowisk głośno się nawołują, tańczą i już dobierają w pary, by trzymać się razem do wiosny.


* * *
Napiszcie, czy nadal chcecie, bym pisała takie posty.
wilga02

26 komentarzy:

 1. Z przyjemnością przeczytałam i wielu ciekawych rzeczy się dowiedziałam :) Pozdrawiam :))))

  OdpowiedzUsuń
 2. Pozwolę sobie dopisać: Mimo tego, że posiadają spory dystans ucieczki, ich zachowanie i mowa ciała jest banalnie prosta do odczytania ;) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, dzięki za olejną ciekowostkę :))

   Usuń
 3. Ja z przyjemnością przeczytam następne:)

  OdpowiedzUsuń
 4. O właśnie!
  ,,Chce-my więcej!! chce-my więcej!!" :)))))

  OdpowiedzUsuń
 5. Boa tarde, não conhecia a linda ave, é elegante a alta, a foto é belíssima.
  AG

  OdpowiedzUsuń
 6. Żuraw cienkopisowy- suuuuper! I powtarzając za innymi, że fajny post, trzeba wykrzyknąć: Jeszcze!

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne rysunki! Twoja przyjaciółka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Cześć!Super rysunki! Wchodź na mojego bloga spodoba ci się! Na 10000000%!!! :-) ;-)

  Mój blog: kasiaprojekty.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za odwiedziny i komentarz. Jasne, wpadnę ;)

   Usuń

Dziękuję Ci za komentarz! Cieszę się, kiedy pojawiają się nowe, czytanie ich sprawia mi dużą przyjemność. Jeśli masz jakieś uwagi lub spostrzeżenia na temat danego wpisu, zostaw wiadomość! Na komentarze i pytania czytelników zawsze odpowiadam. :)