piątek, 8 kwietnia 2016

Gil Pyrrhula pyrrhula (Eurasian bullfinch)

Gil - bardzo popularny, jaskrawo ubarwiony ptak, w Polsce uważany za "zimowego gościa". Nazwa naukowa wywodzi się z greki i oznacza kolor ogniście czerwony.

Gile to nasze liczne ptaki lęgowe, które jednak w okresie lęgów można przeoczyć, ponieważ zachowują się wtedy bardzo ostrożnie i skrycie. Nawet kolorowego samca można łatwo nie zauważyć w gęstwinach gałęzi. Te ptaki częściej widziane są zimą, kiedy to kolor czerwony jest dobrze widoczny na nagich gałęziach drzew. W tym okresie gile pojawiają się w miastach, parkach oraz ogrodach, by wyjadać nasiona. Jest to ptak osiadły, ale niektóre ptaki migrują ze Skandynawii do centralnej Europy. Często widywany w stadkach lub parach, a bardzo rzadko pojedynczo - gile nie znoszą samotności i są bardzo towarzyskie.

Samiec jest bardzo łatwy do oznaczenia. Ma jaskrawoczerwony brzuch, podczas gdy upierzenie samicy jest szarobeżowe. Obie płcie posiadają dużą, czarną czapeczkę. Gil jest dość dużym i krępym łuszczakiem, posiada dużą głowę oraz gruby, pękaty, dziób. Ma długi czarny ogon, z którym kontrastuje biały kuper i szary grzbiet. Na skrzydłach znajduje się miały pasek pokrywowy. Młode ptaki posiadają całą głowę szarobrązową. Długość ciała: 16-17 cm.

Gile, jako miejsca lęgowe preferują zaciszne bory z dużą ilością świerka, uprawy choinek czy świerkowe młodniki. Bardzo chętnie jednak zakładają gniazda w wysokich tujach czy jałowcach, gdzie doskonale ukrywają swoje gniazda.

Po okresie lęgowym gile milkną i znikają w lasach, by potem pojawić się stadami jesienią. Śmiertelność roczna gili wynosi aż ok. 50%. Najstarszy spotkany gil miał ok. 15 lat.

Gile żywią się nasionami dziko rosnących roślin (drzew, chwastów), a wiosną chętnie zjadają także ich pączki. Ptaki przeważnie żerują na drzewach i krzewach, a zimą zlatują na ziemię albo odwiedzają karmnik (lubią słoneczniki i konopie). W przeciwieństwie do niektórych ptaków gile nie interesują się mięsistą częścią owoców, ale wydłubują ich nasiona, które połykają w całości. Po okresie lęgowym ptaki te chętnie zjadają takie suche i mięsiste owoce jak jagody, owoce leśne - nasiona pokrzyw, łobody, jaworu, czereśni, brzozy, olchy, dębu, buka, szczawiu i innych roślin, które ściągają je do parków i ogrodów. Lubią także mniszek lekarski. Najchętniej zjadają jednak nasiona jarzębiny, głogu, dzikiej róży i jesionu. Często można je często spotkać jak wyjadają nasiona klonu. W lecie gile mogą zjadać także niewielkie pająki. Pisklęta są karmione głównie świeżo dojrzałymi nasionami.

Śpiew gila to krótkie, gwiżdżące lub fletowe, smutne "phiu" lub rzadziej opadające "phiu-ju".

* * *

Dawno nie widziałam gili... niestety. 
Mam nadzieję, że ten post wydał Wam się ciekawy i pomocny! :)
Rysunki zrobiłam na tablecie graficznym, jeden w stylu bardziej "rzeczywistym", a drugi "komiksowy" - czy ten drugi nie jest... hm... trochę... dziecinny?
Pozdrawiam, wilga02

22 komentarze:

 1. Śliczne obrazy gila !! Szkoda że gile nie odwiedzają mojego ogrodu...!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Ja też dawno nie widziałam tych czerwonych diamencików. Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Widziałem dużo zdjęć gila w tym również swoje, ale Twoje obrazy są lepsze! Masz talent Koleżanko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bez przesady, Pana zdjęcia są naprawdę piękne! Moje rysunki nie mogą się z nimi równać :)

   Usuń
 3. One of my favourite birds when I visit Europe.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oba rysunki Marto są fajne, każdy w innym wymiarze:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo Pani dziękuję! Mogę powiedzieć, że rysunek "w bardziej rzeczywistym wymiarze" wymaga znacznie więcej pracy niż ten drugi ;)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 5. Świetny rysunek gila!pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. I nic nie rozumiem ... Zachowaliśmy te rośliny co lubi na działce a dość szybko powiększyliśmy liczbę i rodzaj smakowitych krzewów i drzew a mimo to ich nie ma :( Tej zimy też nie było ani jednego... Dzięki za artykuł. Ja też myślałam, że one tylko przylatują do nas na zimę. :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem tak bywa. Mam nadzieję, że troszkę pomogłam i gile wrócą do ogrodu u Państwa!
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 7. Dla mnie każdy twój rysunek jest piękny. Masz ogromny talent.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję, Julio, miło mi! :)

   Usuń
 8. Śliczne są gile, ale ja rzadko je widuję w naturze :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym roku też ich niestety nie widziałam.

   Usuń
 9. Świetne rysunki :) Mogłyby być na pocztówkach :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Gile to ulubione ptaki mojego brata :D Ostatnio widziałam je na wyprawie w lesie.

  Bardzo ładne rysunki, a drugi wcale nie jest dziecinny. Też lubię rysować w podobnym stylu, ptaki w muszkach i melonikach ;) Są urocze.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję. Cieszę się, że tak uważasz :))

   Usuń
 11. Whenever I visit Europe Eurasian Bullfinch is one of the species I most look forward to seeing.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Of course, because Eurasian Bullfinch is one of most beautiful birds in Europe. :))

   Usuń

Dziękuję Ci za komentarz! Cieszę się, kiedy pojawiają się nowe, czytanie ich sprawia mi dużą przyjemność. Jeśli masz jakieś uwagi lub spostrzeżenia na temat danego wpisu, zostaw wiadomość! Na komentarze i pytania czytelników zawsze odpowiadam. :)