sobota, 23 kwietnia 2016

„Na skrzydłach wiosny” w Dolinie Bzury - spotkanie z szablodziobem!

Dzisiaj byłam na wycieczce w Dolinie Bzury z ciocią i siostrą. Miałam co do niej duże nadzieje - nie mogłam się jej doczekać. Była to wycieczka grupowa, autokarem, organizowana przez jedną ze szkół podstawowych (gimnazjaliści i dorośli też mogli się załapać!), której dyrektorem jest ornitolog.
Nasza grupka była całkiem spora - w końcu każdy, kto chciał, mógł się wybrać. Jednak już na naszym pierwszym przystanku, podczas całej ornitologicznej wyprawy, dzieciaki z klas 2-3 podstawówki zaczęły mnie nieco irytować. Dobra, rozumiem, że oczywiście ok. 30 osobowa grupa osób dość rzuca się w oczy (ptakom, rzecz jasna), jednak biegające i hałasujące wokoło dzieci raczej nie poprawiają tej sytuacji (tym lepiej, jak bardziej interesują je ich telefony, kamienie, kwiaty i gałęzie - im dłuższe, tym lepsze - niż ptaki). Może troszkę przesadzam, takich dzieci była jedynie grupka, w sumie ta wycieczka była dla wszystkich zainteresowanych...

Ok, skupię się na swoich obserwacjach i ptakach, jakie spotkałam. Ale po kolei:

Punkt 1. Łąki w miejscowości Orłów


Przywitały nas błotniaki stawowe. Latały na polu obok piaszczystej drogi, bardzo blisko nas!
Prawie! A niech to! Ucięłam skrzydło!

Prócz błotniaków były też myszołowy, pustułki, milion skowronków i pliszki siwe. W lasku opodal odzywały się kosy, zięby, pierwiosnki, piegże i kapturki.
Nagle nad nami przeleciał jeden z wielu innych małych ptaszków, który akurat nad naszymi głowami wydał cichy głosik. Bam! Jeden z przewodników-ornitologów określił go jako świergotka drzewnego! Bardzo się ucieszyłam, bo pierwszy raz widziałam tego ptaka :)
Nad łąką przeleciała także moja pierwsza tej wiosny kukułka!

Podobno jeden z panów widział lecącego dudka, ale zanim zdążyłam dotrzeć na miejsce już go nie było. :(

Później nie było już nic ciekawego na tym terenie. Grupa obserwowała wronę siwą, a ja z siostrą i ciocią próbowałyśmy zrobić jako-takie zdjęcie bardzo ruchliwej piegży.

A potem pojechaliśmy dalej. :)


Punkt 2. Stawy w Borowie

Tutaj widziałam pierwsze tego roku jaskółki dymówki i oknówki!
Na pierwszym stawie z trzcin, zaciekawiona nami, wypłynęła para perkozów dwuczubych. I jedna łyska. Cały czas wszędzie latały wcześniej już wspomniane błotniaki stawowe.
Grupa dość długo obserwowała te ptaki, więc mogłam zjeść kanapkę :)
Potem przez lunetę widziałam krakwy, świstuny, czernice i krzyżówki.
Podczas męczącego spaceru po stawach udało nam się zobaczyć: mewy śmieszki, mewy białogłowe, łabędzie nieme, trzciniaka, bociany białe, żurawie, gęgawy, gęsi zbożowe, jednego bielika i jeszcze więcej błotniaków stawowych. Słyszałam brzęczkę i wąsatki! Niestety ani tego, ani tego ptaka nie udało mi się zobaczyć. A szkoda, bo tych gatunków nigdy wcześniej nie udało mi się spotkać. Widziałam opuszczone gniazdo remiza, ale oczywiście bez ptaków... Sama konstrukcja zachwyca jednak swoją misternością!
Jak już na pewno wiele razy pisałam, za każdym razem, jak jadę na jakieś stawy czy jezioro, denerwuje mnie świetnie słyszalny, charakterystyczny głos bąka - nieuchwytnej, skrytej czapli, której nie sposób wypatrzeć wśród trzcin!! Ha! Ale dzisiaj punkt dla mnie! Kiedy po raz chyba setny spojrzałam na jeden ze stawów zauważyłam brązowy kształt lecący nad taflą wody. Pomyślałam: "Kolejny błotniak? Nie... czapla?! Chwila...". O! Bąk leci! - przewodnik mnie uprzedził. Zanim jednak zdążyłam zrobić zdjęcie, bąk schował się w trzcinach po drugiej stronie stawu. Ale... zwycięstwo! :D Druga życiówka tego dnia, i to nie byle jaka!


Punkt 3. Stawy w Psarach

Potem, totalnie zmęczeni, po krótkiej jeździe autokarem, kiedy to mogliśmy w końcu coś zjeść i zebrać siły, pojechaliśmy na stawy w miejscowości Psary. Kiedyś już tu byłam z dziadkiem. Mimo, że byliśmy tu tylko 25 minut (bo mieliśmy mało czasu), to ten punkt był najlepszy na całej wycieczce! Patrząc na jeden, w połowie opuszczony staw, to naszej dzisiejszej gatunkowej listy mogliśmy dodać: przynajmniej 4 kwokacze, 1 łęczaka, czajki, ok. 20 batalionów i 1-3 bociany czarne krążące nad nami. Oraz prawdziwą perełkę dzisiejszego dnia: SZABLODZIOBA!!!
Ponieważ ciocia i Michasia zostały w autokarze, szybko po nie pobiegłam, by też mogły zobaczyć tego rzadkiego ptaka :)) Huraaaaa! Wcześniej czytałam, że na Psarach kilka dni temu przebywały 3 szablodzioby, jednak nie sądziłam, że uda nam się obserwować ten gatunek (mój 133!)
Dokumentacja:

Podsumowując: wycieczka była bardzo udana, mimo wszystko. :) Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z ptaków, jakie spotkaliśmy.
Termin następnej wycieczki to majówka. :)
Pozdrawiam, wilga02 (Marta)

42 komentarze:

 1. Genialna wyprawa! Zazdroszczę, trochę mnie wyprzedziłaś z gatunkami :) No i ten szablodziób! Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, Rudziku! Może i wyprzedziłam, ale pewnie nie na długo. :) Pozdrawiam i życzę kolejnych ornitologicznych sukcesów!

   Usuń
 2. Wspaniała wycieczka !!! Super.
  Zobaczyłaś sporo ptaków.I szablodzioba !!!!
  Ja też chciałabym zobaczyć gniazdo remiza.
  pozdrawiam i czekam na kolejne wpisy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Na pewno kiedyś zobaczysz! Kiedy je ujrzałam, zdziwiłam się, jak mało rzuca się w oczy :)

   Usuń
 3. Dziękuję za wyciągnięcie z autokaru ;-) bardzo ciekawa relacja :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma za co :D Dzięki!

   Usuń
  2. Mnie bardzo podobała się akcja przepędzania pary łabędzi przez innego samca, najpierw z jednego stawu, potem z drugiego. Ten łopot skrzydeł, uderzanie skrzydłami o wodę... Niesamowity spektakl! :)

   Usuń
  3. Tak, to też było ciekawe :)

   Usuń
 4. Rekordowy dzień:) Myślę, że bezwzględnie powinnaś tam wrócić (w zdecydowanie mniejszym gronie), bo miejsce jest wyjątkowe. Szkoda, że tak daleko od Olsztyna:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że tam wrócę :) Już wcześniej byłam parę razy w Dolinie Bzury i za każdym razem spotykam coś nowego na tym terenie. Hm, może i szkoda, ale Dolina Bzury to nie Biebrza, która jest tak daleko ode mnie :) Jednak moim zdaniem i tak to magiczne miejsce.

   Usuń
 5. Gratuluję "życiówki". Piękna wycieczka, a zdjęcia mnie zachwycają. Życzę pogodyi cichych towarzyszy na następną wycieczkę : )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Zdjęcia mogłyby być moim zdaniem trochę lepsze, np. to perkoza dwuczubego, bo jest trochę niewyraźne. Następna wycieczka będzie się odbywała w znacznie mniejszym gronie, bo na pewno wybierzemy się na nią indywidualnie :)
   Pozdrawiam i życzę miłej niedzieli!

   Usuń
 6. Zdenerwował mnie sam tytuł posta, ale cuż... widocznie nie mi pisane spotkanie z szablodziobem (na razie). Ja natomiast wczoraj byłem (nie napiszę gdzie ze względu na gatunki, bo sporo osób czyta komentarze) i widziałem rybołowa... no i pierwszego (jak zresztą rybołowa) rycyka :) Były jeszcze kląskawki, pliszki świergotki itd.
  Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów wśród nowych gatunków :) (ja obecnie mam 167)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie martw się, na pewno jeszcze zobaczysz szablodzioba. :) Gratuluję nowych gatunków, ja jeszcze nie widziałam rybołowa... ale rycyka tak ;) Dzięki i nawzajem!
   PS. 167? Dużo, gratuluję! Ciekawa jestem, czy mi uda się dojść do takiej liczby w tym roku.

   Usuń
 7. great observations and photos!

  OdpowiedzUsuń
 8. Fantastyczna fotorelacja! ja jeszcze szablodzioba nie widziałam:)ja obecnie mam 154 w tym roku:)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo! 154? W tym roku? Wow, ale dużo! Gratuluję :)

   Usuń
 9. What a lovely birds, I love it. Especially the Kestrel, absolutely brilliant.

  OdpowiedzUsuń
 10. Martuś, piękne zdjęcia!! Naprawde!! Gratuluje tylu gatunków!! Już czekam na nowy wpis. Powodzenia podczas kolejnych obserwacji!! Twoja przyjaciółka, Gosia;):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, Gosia! Mam nadzieję, że następne obserwacje też będą takie udane!

   Usuń
 11. Bardzo podoba mi się ten nowy obrazek wilgi w tle. Świetny! Mam nadzieję, że ją spotkasz w tym roku. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Co? Wakacje bez śpiewu wilgi?! To nie wchodzi w grę! :)

   Usuń
 12. Bardzo emocjonujący opis wycieczki, z tymi którzy nie interesują się ptakami zawsze tak jest. Lepiej w mniejszym gronie. Liczba obserwacji imponująca, piękne zdjęcie błotniaka, no i szablodziób.Gratuluję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo! Też tak uważam, że lepiej w mniejszym gronie, bo jest spokojniej i ciszej, jednak takie grupowy wycieczki też są ciekawe. Przewodnicy mają lunety, dzięki czemu można wyłowić czasem nieco więcej gatunków. ;)

   Usuń
 13. Piękna wycieczka! No i gratuluję (i trochę zazdroszczę ;-) szablodzioba!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Szablodziób był prawdziwą gwiazdą dnia :))

   Usuń
 14. Mimo hałaśliwego towarzystwa udało Ci się zrobić wiele wspaniałych fotek. Gratuluję i pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. 1 i 2 zdjęcie są genialne! Gratuluję takich ujęć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Wszyscy zachwycali się błotniakami, a jeden pan żałował, że nie wziął aparatu ;)

   Usuń
 16. Lovely series of images. Well done!

  OdpowiedzUsuń
 17. Nawet dzieci Ci nie przeszkodziły w zrobieniu świetnych zdjęć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm, jak się jedzie na taka wycieczkę to priorytetem są ptaki i zazwyczaj nic nie powstrzymuje ptasiarzy od fotografowania i obserwowania ich :))

   Usuń
 18. Gratuluję cierpliwości z wycieczką ;)
  Widzę jednak, że wypad udany no i, wow, szablodziób! Okropnie zazdroszczę :) Gratuluję też bąka, bo tego też nie widziałam.

  Aha, zmieniłaś rysunek u góry bloga? Jest świetny, rysowany na komputerze, tablecie czy innych cudach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Życzę Ci, abyś spotkała niedługo bąka i szablodzioba :)

   A zmieniłam :D Rysowany na tablecie graficznym. Baardzo się cieszę, że Ci się podoba!

   Usuń
 19. Wilgo, kapitalna relacja, gratuluję spotkań!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Ci za komentarz! Cieszę się, kiedy pojawiają się nowe, czytanie ich sprawia mi dużą przyjemność. Jeśli masz jakieś uwagi lub spostrzeżenia na temat danego wpisu, zostaw wiadomość! Na komentarze i pytania czytelników zawsze odpowiadam. :)