sobota, 6 października 2018

Kopciuszek (Phoenicurus ochruros)

Jednym z nieodłącznych elementów lata są kopciuszki.
Kopciuszek to smukły ptak mniejszy od wróbla. Często można go spotkać koło ludzkich osiedli, ponieważ bardzo dobrze przystosował się do życia w miastach i na wsiach.


Co roku podczas wakacji widuję w swojej okolicy na wsi parkę kopciuszków z młodymi. Zarówno dorosłe ptaki, jak i podloty są dość głośne i bardzo często siadają na płocie przed moim oknem, zachęcając mnie, abym sięgnęła po aparat.
Mały, puchaty kopciuszek czekający, aż rodzice przyniosą mu coś do jedzenia.


Samiczka jest niepozorna, o brązowym upierzeniu, bardzo podobna do pani pleszki, która jednak w przeciwieństwie do kopciuszka wybiera tereny bardziej zalesione.


Samiec jest bardziej kolorowy - czarne upierzenie kontrastuje z rdzawym ogonem. Jest to ważna cecha, ponieważ kiedy samiczka wysiaduje jaja, samczyk skupia na sobie uwagę drapieżników i odciąga je od lęgu.

Skończyło się na tym, że czytałam książkę przy otwartym oknie, z jedną ręką na aparacie, czekając, aż jakiś kopciuszek usiądzie na płocie i pozwoli zrobić sobie kilka zdjęć.

W kadr wpadł też mazurek.


6 komentarzy:

 1. Cudne zdjęcia :) U mnie nie ma niestety kopciuszków...

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, piękne zdjęcia :-) zwłaszcza na tym starym, moim ulubionym płocie :-) a wiesz..., tydzień temu, w sobotę widziałam jeszcze kopciuszka na wsi :-) Agata

  OdpowiedzUsuń
 3. Są urocze i pięknie pokazałaś to na zdjęciach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Aren't superb, I love Black Redstart, thanks.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepiękne fotki i śliczny kopciuszek ! Bardzo lubię radosne kopciuszki chociaż często je mylę z pleszkami...
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Ci za komentarz! Cieszę się, kiedy pojawiają się nowe, czytanie ich sprawia mi dużą przyjemność. Jeśli masz jakieś uwagi lub spostrzeżenia na temat danego wpisu, zostaw wiadomość! Na komentarze i pytania czytelników zawsze odpowiadam. :)