sobota, 25 listopada 2017

10 ciekawostek o ptakach - III

Mam dla Was porcję nowych ptasich ciekawostek. Dziś tylko 10 - wszystkie są z bardzo ciekawej książki "Rzecz o ptakach".


  1.  Pewien rodzaj papug śpi, zawisając głową w dół jak nietoperze.
  2. Kolibry zapadają w stan bliskiego śmierci odrętwienia po zmroku, by w nocy oszczędzać energię. Śpiący koliber  obniża temperaturę wewnętrzną swojego ciała, jego serce zwalnia, a oddech jest trudny do wykrycia. Kilka godzin przed świtem jego mózg wysyła sygnał wywołujący napad dreszczy, a po 20 minutach ptak wraca do życia.
  3. Co roku  odbywa się największa na świecie impreza gołębi - wielki wyścig wystawia na próbę zdolności nawigacyjne tych ptaków. Ponad 3500 gołębi jest wtedy wypuszczanych jednocześnie. Ptak, który jako pierwszy dotrze do miejsca docelowego oddalonego o 560 km, wygrywa.
  4. Koliberek rubinobrody regularnie przelatuje ponad osiemset kilometrów non stop nad Zatoką Meksykańską podczas wiosennej i jesiennej wędrówki, co zajmuje mu około dwudziestu godzin.
  5. Rudaczek północny (inny gatunek kolibra) co roku migruję pomiędzy Meksykiem a Alaską i odbywa najdłuższy lot, w stosunku do długości swojego ciała, spośród wszystkich ptaków na świecie.
  6. Kolibry mają największe tętno ze wszystkich zwierząt - ponad 1200 uderzeń na minutę.
  7. Płuca kolibrów są w stanie wykonać ponad 250 oddechów na minutę.
  8. Podczas tańca godowego gorzyk czerwonogłowy sunie bokiem po gałęzi niczym moonwalk Michaela Jacksona.
  9. W czasie jednego sezonu jesiennego orzechówka popielata może zmagazynować dziesiątki tysięcy nasion w ponad 5000 różnych kryjówkach i większość potrafią potem znaleźć.
  10. Sroka zdała test lustra.

7 komentarzy:

  1. Super post. Same nowości dla mnie. Hehe Fajnie się czytało, bardzo ciekawe, zaskakujące informacje. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fantastyczne ciekawostki, dzięki i pozdrawiam :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Tych gołębi to mi żal. Wiele z nich nie dolatuje na miejsce. Od nas hodowcy wiozą je do północnych Niemiec i tam wypuszczają. Niestety nie sprawdzają wcześniej pogody, co ma wpływ na ilość ptaków ginących po drodze :(

    OdpowiedzUsuń
  4. O tym co się dzieje z kolibrami w nocy nie wiedziałam, niesamowite...

    OdpowiedzUsuń
  5. fajne i ciekawe zarazem, dzięki. Myślę, że test lustra zdają wszystkie krukowate, z krukiem na czele.

    OdpowiedzUsuń
  6. Sroka zdała, a nasz kot ma kolejną poprawkę:))

    OdpowiedzUsuń